Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:04, luni, 8 ianuarie, 2024

Galerie Foto: Sărbătoarea Soborul Maicii Domnului, la catedrala mitropolitană din Chișinău

În a doua zi a marelui praznic al Nașterii Domnului, în care este sărbătorit Soborul Maicii Domnului, la 8 ianuarie 2024, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove s-a aflat în mijlocul enoriașilor catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din capitală.

Cu acest prilej, Mitropolitul țării a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, avându-i alături pe episcopii-vicari ai Bisericii Ortodoxe din Moldova: PS Ioan, episcop de Soroca, PS Siluan, episcop de Orhei, PS Filaret, episcop de Căpriana, prot. mitr. Vadim Cheibaş,, secretarul Mitropoliei și elesiarhul catedralei, PC arhim. Nicolae (Roșca), duhovnicul-administrator al Mănăstirii Ciuflea și un sobor de preoți și diaconi.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media