Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

20:44, sâmbătă, 2 martie, 2024

Galerie Foto: Hramul Mănăstirii ”Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron” Ciuflea din capitală

Mari sunt faptele credinţei! În izvorul văpăii ca într-o apă de odihnă Sfântul Mucenic Teodor s-a bucurat. Că în foc cu totul fiind ars, ca o pâine plăcută Preasfintei Treimi s-a adus. Pentru rugăciunile lui, Hristoase Dumnezeule, mântuieşte sufletele noastre. (Tropar glasul 4)

În ziua prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Teodor Tiron, sâmbătă, 2 martie, Mănăstirea Ciuflea și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie având coliturghisitori pe ÎPS Anatolie, arhiepiscop de Cahul și Comrat,  ÎPS Marchel, arhiepiscop de Bălți și Fălești, ÎPS Nicodim, arhiepiscop de Edineț și Briceni și episcopii-vicari: PS Ioan de Soroca și PS Filaret de Căpriana. Text integral aici