Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:41, miercuri, 23 decembrie, 2015

Festivități în Armata Naţională binecuvântate de Biserică

image-03

Peste 700 de ostaşi, încorporaţi în noiembrie curent, în unităţile Armatei Naţionale, au depus, astăzi, jurămîntul militar în cadrul unor ceremonii desfăşurate în garnizoanele Chişinău, Bălţi şi Cahul.

Cei 217 soldaţi din brigada „Ştefan cel Mare” din Chişinău au jurat credinţă Patriei în prezenţa ministrului Apărării, Anatol Şalaru.

La Chişinău, în tabăra militară 142, au depus jurămîntul alţi 142 de soldaţi. Prezent la eveniment, viceministrul Apărării, Alexandru Cimbriciuc, a declarat că jurămîntul militar este un legămînt prin care militarii îşi asumă conştient responsabilitatea de a apăra suveranitatea şi independenţa Republicii Moldova şi se angajează să-şi îndeplinească cu onoare şi demnitate datoria de militar.

La Bălţi, cei 127 de tineri, care au depus jurămîntul de credinţă în brigada „Moldova”, au fost felicitaţi de viceministrul Apărării, Gheorghe Galbura.

Gheorghe Galbura a mulţumit, în numele conducerii Ministerului Apărării, părinţilor prezenţi la eveniment, pentru modul în care şi-au educat feciorii şi i-a asigurat că ei vor fi instruiţi şi formaţi astfel încît să fie mîndri de succesele lor.

La Cahul, ceremonia de depunere a jurămîntului miltar de către cei 149 de militari a avut loc în Brigada „Dacia”. La eveniment a participat şeful interimar al Marelui Stat Major al Armatei Naţionale, generalul de brigadă Igor Cutie.

În cadrul ceremoniilor din cele trei garnizoane care au avut loc la Chișinău, Bălți și Cahul, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, colaboratorii Sectorului Mitropolitan Relaţii cu Forţele Armate și Ministerul Justiției preoții militari Prot. mitr. Corneliu Doborogeanu, președintele Departamentului mitropolitan Relații cu Forțele Armatei și Ministerul Justiției, Prot. Mitr. Gheorghe Gavriliță, Prot. mitr. Dorin Rusu, Prot. Teodor Spataru, Prot. Ioan Tudoreanu, Pr. Grigore Costin, Pr. Alexandru Gavriliță (Chișinău), Prot. mitr. Vitalie Barladeanu (Bălți), Prot. mitr. Veaceslav Hortolomei (Cahul) au săvârșit Tedeum-uri și au binecuvântat militarii din unitățile militare pe care le îngrijesc duhovnicește, stropindu-i cu apă sfințită și miruindu-i cu untdelemn sfințit.

cu referire la www.army.md