Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:00, luni, 22 octombrie, 2018

Festivalul de muzică corală ”A ruginit frunza din vii”, ediția a XI-a

În perioada 18-21 octombrie, anul curent, Asociația Muzical – Corală din Moldova a organizat Festivalul – Concurs Internațional de Muzică Corală ”A ruginit frunza din vii” ediția a XI-a.

Președintele Asociației Muzical Corale doamna Elena Marian a adunat colective muzicale din Moldova, Macedonia, Ungaria, Polonia, Rusia, Bulgaria, Ucraina şi România pentru participare.

În cele patru zile în care s-a petrecut Festivalul, publicul a savurat plăcerea audierii muzicii corale în sala teatrului ”Ginta Latina”, Muzeul de Etnografie și Istorie Naturală, Palatul Republicii și sala Filarmonicii:

În conlucrare cu Sectorul Sinodal Activitate Culturală a Mitropoliei Moldovei, compartimentul Muzică Sacră a fost prezentat enoriașilor din bisericile ”Întâmpinarea Domnului” mun. Chișinău – Ansamblul vocal ”Semi not radughi„ orașul Podolsk – Climovsk, Rusia,  dirijor Ноздреватых Елена; Ansamblul  vocal ”MIRA”, orașul Iași, Romania, dirijor Petronela Dîrțu, dar și Ansamblul din Ungaria; com. Stăuceni, mun Chișinău – Corul Academic “Mirce Acev”,orașul Scpje, Macedonia,drijor  Jasmina Gjorgjeska;  biserica ”Sf. Irh. Nicolae” din orașul Cricova – Corul de copii ”ANGELI –JUNIOR”, orașul Iași, Romănia, dirijor Mirela  Palamariu;  și din satele Lucășeuca r. Orhei –  Corul de copii ”COR cu DOR”, orașul București, Romănia, dirijor Teodora Jaworski;  Balțata, r. Criuleni –  Corul de Tineret ”INTERSCHOOL  CHOIR CAPRICOLIM ”, or. Glucholazy,  Polonia, dirijor: Adam Dziurowski;  Hîrtopul Mare r. Criuleni – Corul de copii ”FUSION  SOUND” al Academiei de muzică ” A. V. Nejdanova„ orașul Odesa, Ucraina, dirijor Elizaveta Vedmedovschaia; s. Cojușna r. Strășeni – Ansablul vocal ”SONORIS”,orașul Tîrgoviște, Romănia, dirijor Maria Ianc.

La deschiderea evenimentului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și a Întregii Moldove a participat preotul Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale al Mitropoliei Moldovei, care a adus cuvîntul de binecuvîntare al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din  Moldova, urând participanților la Festival succese. Preotul Nicolae a multumit organizatorilor pentru frumoasa colaborare, îndemnându-i pe toți să-L slaveasca pe Dumnezeu prin corale.

Sectorul Sinodal Relaţii Culturale