11:57, marți, 10 mai, 2022

Festivalul cântecului pascal “Ziua Femeilor Mironosițe” desfășurat în Protopopiatul Strășeni

În Duminica Mironosițelor, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir a avut loc Festivalul raional al cântecului pascal “Ziua Femeilor Mironosițe”, organizat de Consiliul raional Strășeni în parteneriat cu Protopopiatul Strășeni.

La festival au participat 19 colective artistice din raionul Strășeni, dintre care 3 formații corale și 2 ansambluri vocale, iar în calitate de oaspete a evoluat Formația folclorică “Mărgăritare” din raionul Ialoveni.

Acest festival de suflet are drept scop păstrarea și promovarea cântecului pascal popular în cultura spirituală modernă.

Organizatorii evenimentului aduc mulțumiri pentru contribuția semnificativă la buna organizare și desfășurare a festivalului, Protoiereului mitrofor Serghei Jmurcov, paroh al bisericii cu hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe din s. Cojușna, șef al Sectorului Relații Culturale a Protopopiatului Strășeni.

Sursa: https://ortodox.md/