Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:51, duminică, 30 aprilie, 2023

Festivalul cântecului Pascal în protopopiatul Strășeni

Ziua femeii creștine sau ,,Duminica Mironosițelor” sărbătorită la biserica ,,Sfinții Împărați Constantin și Elena” din municipiul Strășeni.
Evenimentul a fost organizat de Secția cultură, turism, tineret și sport a Consiliului raional Strășeni în parteneriat cu Protopopiatul raionului Strășeni.
Au onorat evenimentul cu prezența: Protopopul raionului Strășeni, PC arhim. Filaret (Cuzmin), starețul Mănăstirii Căpriana, președintele raionului Strășeni, dl Viorel Jardan, primarul municipiului Strășeni dna Valentina Casian, prot. mitr. Serghei Jmurcov,  responsabil de ,,Relațiile Culturale” în cadrul protopopiatului, preot paroh, Ioan Uglea și alti invitați.
Duminica a treia după Paști, an de an Biserica Ortodoxă sărbătorește ,,Duminica Mironosițelor”. Sfânta Scriptură scrie despre femeile ce au mers cu Mir la mormântul Mântuitorului să-I ungă trupul, tot ele au fost cele ce au anunțat despre Învierea Domnului.
Mulțumim tuturor pentru prezență și participare, felicităm respectuos toate femeile dorindu-le sănătate, spor, răbdare și dragoste.
Protopopiatul Strășeni