21:46, vineri, 30 octombrie, 2020

Eveniment dedicat memoriei victimelor represiunilor bolșevice

Cu binecuvântarea IPS Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Prot. mitr. Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale a participat la evenimentul dedicat memoriei victimelor represiunilor bolșevice.

La piatra memoriei din parcul Valea Morilor, a fost oficiat un parastas cu citirea numelor basarabenilor masacrați de bolșevici in perioada iunie 1940 – iulie 1941.

Evenimentul este organizat în fiecare ani de către Frăţia creştin-ortodoxă „Sf. Cuv. Paisie Velicikovski”. Rudele celor masacrati au relatat cu mari emoții și lacrimi despre cele petrecute în această perioadă în Basarabia.

Anul acesta parastasul a fost organizat cu transmisie online în fiecare țară post-sovietică cu încheierea evenimentului în Catedrala Iisus Mântuitorului de la Moscova de către Sanctitatea Sa, Preafericitul Patriarh Kirill.

Sectorul Sinodal Activități Culturale