17:02, joi, 9 decembrie, 2021

Episcopul vicar, PS Siluan, a participat la ședința Colegiului Sectorului Sinodal „Mănăstiri și Viață monahală” a Bisericii Ortodoxe Ruse.

Cu binecuvântarea ÎPS VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove,  Episcopul vicar, PS Siluan de Orhei, Președinte al Sectorului Sinodal Mănăstiri și Viață Monahală al Bisericii Ortodoxe din Moldova a participat Joi, 9 decembrie 2021 în calitate de membru, la ședința Colegiului Sectorului Sinodal „Mănăstiri și Viață monahală” a Bisericii Ortodoxe Ruse.
Întrunirea a fost prezidată de președintele Sectorului Sinodal pentru mănăstiri și monahism al BORu, Mitropolitul Teognost de Kașira. Ședința a fost desfășurată la Moscova, Preasfinția Sa participând în format online.
În cadrul ședinței au fost abordate întrebări din actualitatea vieții monahale și s-au discutat diverse probleme de ordin duhovnicesc și administrativ/practic.