Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:40, miercuri, 8 noiembrie, 2023

Episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

Mare apărător te-a aflat întru pri­mej­dii lumea, purtătorule de chi­nuri, pe tine cel ce ai biruit pe păgâni. Deci precum mândria lui Lie ai surpat și la luptă îndrăzneț ai făcut pe Nestor, așa Sfinte Dimitrie, pe Hristos Dumnezeu roagă-L să ne dăruiască no­uă mare milă. (Tropar glasul 3)

În ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, miercuri, 8 noiembrie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.

În cuvântul predicatorial, episcopul Filaret a vorbit credincioșilor despre viața și martiriul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, îndemnându-i să-și trăiască viața corect și în dragoste față de Dumnezeu și aproapele, totodată a transmis și mesajul părintesc al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldove cu prilejul evenimentului bisericesc consemnat astăzi.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media