14:29, vineri, 14 iulie, 2023

Episcopul Siluan a citit Acatistul Acoperământului Maicii Domnului și a binecuvântat „Drumul Crucii și al Pocăinței”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, în dimineața zilei de vineri, 14 iulie 2023, episcopul Siluan al Orheiului a oficiat slujba Acatistului Acoperământului Maicii Domnului la Biserica „Sf. M. Mc. Dimitrie” din Chișinău.
Alături de Preasfinția Sa au înălțat rugăciuni pentru binecuvântarea și ajutorul lui Dumnezeu și pentru a putea parcurge tradiționalul Drum al Crucii şi al Pocăinței (a XX-a ediție): prot. mitr. Pavel Borșevschi, paroh și protopop al sect. II din mun. Chișinău, prot. mitr. Anatolie Stefanov, protopop de Ialoveni, prot. mitr. Teodor Pelin, protopop de Criuleni și Dubăsari împreună cu un sobor de peste 50 de preoți şi mirenii prezenți.
Lepădându-se de grijile vieții, participanții parcurg un drum cu și împreună cu Dumnezeu, rugându-se pentru sine, pentru cei apropiați și pentru întreaga țară, pentru instaurarea păcii și încetarea războiului, pentru mila și ajutorul lui Dumnezeu în toate cele bune.
Ne rugăm ca Bunul Dumnezeu, prin mijlocirea Maicii Domnului, a Sfântului nostru Voievod Ștefan cel Mare şi a tuturor sfinților, să îi binecuvinteze şi să îi ajute la parcurgerea acestui itinerar duhovnicesc și să le călăuzească mereu pașii pe drumul pocăinței și al dobândirii Împărăției Cerurilor.
Informații cu privire la Drumul Crucii și al Pocăinței pentru instaurarea păcii și încetarea războiului, aici, preot responsabil. prot. mitr. Cristofor Tverdostup paroh al bisericii „Sf. Drepții Părinți Ioachim și Ana” din or. Sângera – nr. de contact +373 69 500 239