Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:18, vineri, 6 ianuarie, 2023

Episcopul Ioan de Soroca – act de caritate pentru o familie din or. Drochia în ajunul Nașterii Domnului

În ajunul sărbătorii Nașterii Domnului, 6 ianuarie 2023, episcopul Ioan de Soroca, vicar mitropolitan, s-a deplasat în orașul Drochia, unde, împreună cu părintele protopop Pavel Vuluță, a vizitat-o pe dna Natalia Bărbuță-Cîșlari și pe fiul ei Albert.
Această familie solitară trăiește o adevărată dramă, în urma unui accident produs în anul 2008, Natalia a rămas țintuită în cărucior, iar fiul ei Albert are și el probleme de sănătate, nu poate vorbi.
Către sărbătoarea Nașterii Pruncului Mântuitor, Domnul nostru Iisus Hristos, ierarhul a deschis ușa acestor oameni, oferindu-le din partea Vicariatului de Soroca 10.000 lei, iar părintele protopop Pavel Vuluță a adus familiei Bărbuță-Cîșlari pachete cu produse alimentare, igienice și haine pentru Albert.
Nașterea Domnului Iisus Hristos să aducă bucurie, lumină și pace în fiecare familie!