15:53, sâmbătă, 31 decembrie, 2022

Episcopul Ioan de Soroca a săvârșit slujba înmormântării pentru nou-adormitul prot. mitr. Mihail Drăguță

Sâmbătă, 31 decembrie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan de Soroca, vicar mitropolitan, a vizitat parohia „Sf. Irh. Nicolae” s. Răspopeni, r. Șoldănești, unde a oficiat rânduiala înmormântării protoiereului mitrofor Mihail Drăguță, parohul acestei biserici.

Alături de arhiereu au înălțat rugăciuni: PC Arhim. Filaret (Cuzmin), Starețul Mănăstirii Căpriana și protopop al bisericilor din r. Strășeni, prot. mitr. Vasile Rotaru, protopop de Șoldănești și un sobor de preoți din protopopiatul Șoldănești.

La sfârșitul Slujbei Prohodului, Episcopul Ioan, a transmis familiei îndurerate mesajul de condoleanțe și de binecuvântare al ÎPS Mitropolit Vladimir.

Părintele Mihail s-a născut la 10 octombrie 1937 în s. Șarbaca, r. Rîșcani. Urmează studiile gimnaziale după care în anul 1973 absolvește Seminarul Teologic din Odesa. Se căsătorește cu dna Maria Briciag iar la 4 octombrie 1973 este hirotonit în treapta de preot de către ÎPS Mitropolit Serghie de Odesa.  Din 1973 este preot paroh al bisericii „Sf. Irh. Nicolae” din s. Răspopeni, r. Șoldănești. Pentru activitate sârguinciosă pe tărâmul pastoral, părintele Mihil Drăguță a fost decorat cu mai multe înalte distincții bisericești.

Hristos Cel Înviat din morți să-l odihnească în latura drepților!

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/