Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:41, marți, 22 noiembrie, 2022

Episcopul Ioan de Soroca a liturghisit în parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din satul Ratuș, raionul Telenești

Marți, 22 noiembrie 2022, ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Episcopul Ioan de Soroca, vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din satul Ratuș, raionul Telenești.

La slujbă au participat: prot. Marian BOLDESCU, protopop al bisericilor din raionul Telenești, prot. Vasile MÎȚU, paroh al bisericii din localitate, un sobor de preoți și credincioșii acestei comunități ortodoxe.

După Liturghie Preasfinția Sa, a oficiat Taina Sfântului Botez a pruncului Ioan, al cincilea copil în familia preotului Vasile MÎȚU.