20:48, joi, 1 februarie, 2024

Episcopul Ioan al Sorocii a vizitat secțiile Neurourgențe și Neurorecuperare ale INN „Diomid Gherman” din capitală

Joi, 1 februarie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan al Sorocii fiind însoțit de către preotul Marin Cij, președintele Sectorului Sinodal Activități Spirituale în Instituțiile Medicale al Bisericii Ortodoxe din Moldova, a vizitat secțiile Neurourgențe și Neurorecuperare ale Institutului de Neurologie și Neurochirurgie „Diomid Gherman” din capitală, având întrevedere cu șefii secțiilor, dna Olesea Odainic și dna Angela Feodorovici, dar și cu preotul Vladimir Cozonac, parohul bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” de pe lângă această instituție medicală.
Aflându-se în instituția spitalicească, ierarhul a vizitat pe preotul Oleg Rabii, cleric al Protopopiatului Rezina și pe egumena Daniela (Mereuță), stareța mănăstirii „Învierea Domnului” din orașul Briceni, internați pentru tratament și recuperare.
În cadrul discuțiilor, Preasfinția Sa a transmis cadrelor medicale mesajul de recunoștință al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir pentru cooperarea cu Biserica noastră Ortodoxă în vederea sprijinului acordat oamenilor încercați de boală și suferință, iar celor spitalizați le-a dorit ajutorul lui Dumnezeu pentru însănătoșire fizică și întărire duhovnicească.
În continuare, părintele Vladimir Cozonac împreună cu preoteasa Luminița, a prezentat lucrările de construcție a sfântului locaș până la această etapă, vorbind și despre activitățile parohiale.
Sursa: https://ioanmosnegutu.info