0:20, marți, 9 aprilie, 2024

Episcopul Ioan al Sorocii a vizitat Instituția Publică Liceul Teoretic „Ion Creangă” din orașul Florești

Luni, 8 aprilie 2024, episcopul Ioan al Sorocii a vizitat Instituția Publică Liceul Teoretic „Ion Creangă” din orașul Florești
.

Având invitația doamnei director Mariana Scutaru și a profesorilor, ierarhul a săvârșit rânduiala sfințirii liceului și a bustului marelui clasic al literaturii române, Ion Creangă.

La eveniment au participat prot. Ioan Zîmbreanu, protopop de Florești, clerici din cadrul Protopopiatului, dl Vasile Tîltu, președintele raionului Florești, dl Vrej Martiroșean, vicepreședintele raionului, dna Rita Colța, șef adjunct al Direcției Generale Educație, Tineret și Sport Florești, profesorii și elevii instituției, precum și unii părinți.

După slujbă, episcopul Ioan a felicitat pe toți cei prezenți cu această frumoasă ocazie, amintind despre parteneriatul pentru educație: Școala și Biserica.

Adresându-se elevilor, le-a vorbit despre importanța apropierii lor de Dumnezeu și necesitatea împrietenirii cu Biserica.

În continuare Preasfinția Sa a purtat o discuție de suflet cu cadrele didactice ale școlii, mulțumindu-i doamnei Mariana Scutaru pentru această plăcută revedere cu profesorii și învățăceii liceului în care a studiat.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/