20:36, marți, 27 octombrie, 2020

Episcopul Ioan al Sorocii a sfințit noua biserică „Cuvioasa Parascheva” din localitatea Stația Cobîlea, raionul Șoldănești

Preasfințitul IOAN, Episcop al Sorocii a sfințit marți, 27 octombrie 2020, noua biserică „Cuvioasa Parascheva” din localitatea Stația Cobîlea, raionul Șoldănești.

Alături de arhiereul vicar s-au rugat prot. mitr. Nicolae CRAVEȚ, protopop de Soroca, prot. mitr. Vasile ROTARI, protopop de Șoldănești, Egumena VERA (Spinei), stareța mănăstirii Cușelăuca, prot. mitr. Petru SPINEI, duhovnic al mănăstirii Cușelăuca, preoți și credincioși, veniți la slujba de târnosire a noii biserici.

Ierarhul Sorocii împreună cu soborul preoțesc au oficiat slujba sfințirii Prestolului, apoi a fost săvârșită Sfânta Liturghie.

În timpul Sfintei Liturghii, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, prot. mitr. Petru SPINEI, duhovnic al mănăstirii Cușelăuca și administrator al noii biserici, a fost decorat cu dreptul de a săvârși Sfânta Liturghie cu ușile împărătești deschise până la Tatăl nostru, iar Dl Valeriu LAZARI s-a învrednicit de ordinul mitropolitan „Meritul bisericesc”.

Din dragoste față de Dumnezeu, ctitorul acestei biserici, Dl Valeriu LAZARI  a procurat lotul de pământ și a construit biserica cu banii și munca proprie, ca să dăinuie peste veacuri.

A urmat înconjurul bisericii cu citirea celor patru evanghelii și sfințirea exteriorului acesteia.

La final, în cuvântul său de învățătură și binecuvântare, Episcopul ioan a felicitat drept-măritoarea adunare cu prilejul târnosirii sfântului locaș, transmițându-le și mesajul Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/