16:29, sâmbătă, 9 martie, 2024

Episcopul Ioan al Sorocii a luat parte la lansarea proiectul educațional-creștin „Clopotnița – sunetul care zidește”

Sâmbătă, 9 martie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, la mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie” din satul Nicoreni, raionul Drochia episcopul Ioan al Sorocii a luat parte la lansarea proiectul educațional-creștin, dedicat tinerilor, având genericul „Clopotnița – sunetul care zidește”.
La eveniment au participat arhimandritul Vlasie (Ușurelu), starețul mănăstirii, autorități raionale și orășenești din Drochia și Rîșcani, preoți, pedagogi, bibliotecari, elevi din cele două raioane.
De asemenea, au fost prezenți jurnaliștii Iulian Proca, Larisa Verdeș, poeta Claudia Partole și oaspeți din orașul Iași, România.
Inițiativa desfășurării unui astfel de proiect aparține părintelui ierodiacon Afanasie (Bîrnaz), incluzând diferite activități educaționale, culturale, morale și catehetice pentru tineri.
Sursa: https://ioanmosnegutu.info/