Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:37, marți, 23 aprilie, 2024

Episcopul Ioan al Sorocii a fost decorat cu ordinul „Sfântul Ierarh Petru Movilă”, gr.II

În debutul ședinței Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 23 aprilie 2024, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, l-a decorat pe Preasfințitul Ioan, episcopul Sorocii cu ordinul „Sfântul Ierarh Petru Movilă”, gr.II, cu ocazia aniversării jubileului de 45 de ani ai vieții.

Întâistătătorul l-a felicitat pe arhiereul său vicar, exprimându-i recunoștință pentru cei 9 ani de prodigioasă slujire arhierească în calitate de vicar mitropolitan.

Episcopul Ioan a mulțumit fiește Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir pentru înalta distincție bisericească și pentru grija părintească acordată, făgăduind slujire cu ascultare Bisericii Ortodoxe din Moldova în continuare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media