17:14, luni, 20 mai, 2024

Episcopul Ioan al Sorocii a binecuvântat Procesiunea duhovnicească în jurul raionului Florești

Luni, 20 mai 2024, episcopul Ioan al Sorocii a întreprins o vizită în Protopopiatul Florești pentru a binecuvânta Procesiunea „Drumul Crucii și al Pocăinței” în jurul raionului Florești.
În dimineața zilei ierarhul a săvârșit rânduiala Acatistului Maicii Domnului „Potolește întristările noastre” în curtea bisericii „Sfântul Ierarh Mitrofan” din orașul Florești, la care au participat preoții din localitățile floreștene.
În continuare, părintele protopop Ioan Zîmbreanu a prezentat graficul itinerarului care va dura 11 zile, până la data de 30 mai.
Preoții și credincioșii participanți au fost îndemnați să înalțe rugăciuni pentru pace în țară și în lume, pentru păstrarea unității Bisericii Ortodoxe, dar și pentru sporirea lucrării duhovnicești, indispensabilă în calea mântuirii oamenilor.
Responsabil pentru desfășurarea procesiunii este desemnat protoiereul Valeriu Bumbac, cleric al Protopopiatului.
Sursa: https://ioanmosnegutu.info/