12:02, duminică, 28 ianuarie, 2024

Episcopul Filaret a liturghisit în duminica a XXXIV-a după Pogorârea Sfântului Duh, la catedrala mitropolitană din Chișinău

“Bunule Invatator, ce sa fac ca sa mostenesc viata de veci? (Luca 18.18)

În Duminica XXXIV-a după Pogorârea Sfântului Duh, cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în catedrala mitropolitană ”Nașterea Domnului” din Chișinău.

În cuvântul de învățătură rostit în cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a subliniat faptul că „dacă ne facem comoară din bogăţiile pământeşti, ne lipim inima de ele, la pierderea lor, rămânem cu inima goală. Trebuie să tindem să ne îmbogățim în cele veșnice, în Hristos. Să-I cerem lui Hristos să ne dăruiască acea putere sufletească, care ne-ar face capabili să renunțăm la orice pentru El. Să-L punem în centrul vieții noastre, să-L iubim și să-I slujim cu toată ființa noastră. Și apoi, să-I cerem să ne facă mai buni, mai înțelepți, gata de jertfă, dăruire și iubire”.

Sursa: Mănăstirea Căpriana