Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:31, marți, 18 februarie, 2014

Enoriaşul care a salvat patru oameni din catedrala Yuzhno-Sahalinsk era om al străzii

Omul străzii Vladimir Zaporozhets, care petrecea zile întregi pe treptele Catedralei Învierii din Yuzhno-Sakhalinsk, s-a dovedit a fi singurul care a avut curajul de a lua apărarea credincioşilor în biserică.

Şi-a sacrificat viaţa apărând-o pe a enoriaşilor. Protopopul Viktor Gorbach, directorul departamentului misionar al Diocezei Sakhalinului de Sud şi a Kurilului, a declarat pentru publicaţia KP că Vladimir era binecunoscut în biserică. Trecea printr-o perioadă dificilă a vieţii şi de aceea cerşea de multe ori în pridvor. “O persoană uimitoare: când a auzit împuşcăturile, a intrat să apere biserica. Această acţiune ne schimbă atitudinea în privinţa persoanelor fără adăpost. La urma urmelor, mulţi îi consideră pe cerşetorii din pridvor ca fiind oameni fără valoare. Însă unul dintre ei a luat apărarea bisericii. Este o realizare incredibilă“, a declarat acesta. Preotul a relatat că şi el a primit ameninţări din partea lui Stepan Komarov. Mai exact, viitorul ucigaş îi numea pe creştini laşi şi oameni lipsiţi de valoare, ameninţându-i că va avea el ac de cojocul lor. Apoi a dispărut. Clerul şi credincioşii mai jelesc şi moartea monahiei Liudmilla. Ea a fost prima care a alertat autorităţile cu privire la atacul asupra bisericii, nelăsând-o pe seama majorităţii enoriaşilor. Când ucigaşul a împuşcat-o în cap, nici măcar nu şi-a acoperit faţa cu mâinile. “Matushka Liudmilla (Priashnikova) a făcut o faptă eroică. A sunat la poliţie şi a raportat incidentul în momentul în care un răufăcător rebun şi înarmat a intrat în biserică – şi asta necesită curaj. A rămas pe baricade până în ultima clipă, făcându-şi datoria. De aceea se va ridica problema canonizării”, a afirmat protopopul Viktor.

Conform www.ortodox.md