17:34, duminică, 27 iunie, 2021

Duminica Tuturor Sfinților la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

În Duminica I după Cincizecime, a Tuturor Sfinților, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Moldovei a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie, la Catedrala Mitropolitană din Chișinău, împreună cu soborul de slujitori ai Catedralei.

Biserica Ortodoxă prăznuieşte Duminica Tuturor Sfinţilor în prima Duminică după Duminica Pogorârii Sfântului Duh. Prin aceasta se arată că rostul venirii Sfântului Duh în lume este sfinţirea oamenilor. Dacă nu serbăm Duminica Tuturor Sfinţilor imediat după Duminica Pogorârii Sfântului Duh, nu înţelegem deplin nici lucrarea Duhului Sfânt în lume şi nici rostul Bisericii lui Hristos, şi anume sfinţirea oamenilor.

În cuvântul de învăţătură, rostit în cadrul slujbei PS Ioan, a arătat că Duminica Tuturor Sfinților este o sărbătoare dedicată întregii comunități de sfinți ai Bisericii triumfătoare.

Astăzi noi cinstim acea parte din turma multiseculară a Bisericii lui Hristos care s-a unit veșnic cu harul trupului îndumnezeit și înălțat al Mântuitorului. Dacă despre unii sinaxarele de veacuri ne sunt mărturie și garant al sfințeniei lor, despre ceilalți nu știm nici măcar câți sunt la număr, a menționat Episcopul vicar.

La finalul Sfintei Liturghii, Episcopul Ioan a felicitat adunarea drept-măritoare cu celebrarea tuturor Sfinților și a transmis mesajul părintesc și de binecuvântare al Mitropolitului Vladimir, care astăzi a liturghisit la biserica „Sf. Nicolae” din Cricova.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/