3:00, duminică, 14 iunie, 2020

Duminica întâi după Cincizecime (a Tuturor Sfinţilor) la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

De sărbătoarea Tuturor Sfinţilor, pe care Biserica noastră a rânduit-o spre cinstire în prima Duminică după Cincizecime, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din  mun. Chișinău.

Serviciul divin a fost oficiat în scuarul Catedralei, cu participarea soborului de preoți și diaconi și a enoriașilor.

Prima Duminică după Cincizecime, la Dumnezeiasca Liturghie, se citesc două texte din Sfânta Scriptură: unul din Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel, şi altul din Evanghelia de la Matei. În cel dintâi text sunt amintite toate încercările şi suferinţele pe care le-au pătimit bineplăcuţii lui Dumnezeu din Vechiul Legământ, iar cel de-al doilea ne arată cum creştinii de-a lungul veacurilor sunt chemaţi să înţeleagă şi să trăiască după aceeaşi dimensiune a sfinţeniei, precum sfinţii Vechiului Testament, precum toţi apostolii, martirii, mărturisitorii sau pustnicii care s-au nevoit în numele Domnului Hristos, pentru slava Preasfintei Treimi şi pentru mântuirea sufletelor lor.

Cuvântul Mântuitorului Hristos din Evanghelie ne plasează şi pe noi în aceeaşi perspectivă a sfinţeniei trăită de toţi sfinţii lui Dumnezeu, în aceeaşi perspectivă a dobândirii Duhului Sfânt. Hristos în Evanghelia care se citeşte în biserici în prima Duminică după Cincizecime ne spune că, dacă dorim, şi noi putem să ne înscriem pe cărarea bătătorită de sfinţii lui Dumnezeu – fie că suntem preoţi, arhierei, vieţuitori în sfintele mănăstiri sau credincioşi care îşi duc viaţa în sânul familiei. Mântuitorul Hristos ne spune că putem şi noi să dobândim Duhul Sfânt, să ne numărăm în rândul sfinţilor, dacă împlinim trei lucruri: să avem mărturisirea cea dreaptă, iubirea cea dreaptă şi suferinţa cea dreaptă.

***

De mâine începe Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel. Această perioadă de postire ne oferă prilejul de a medita asupra misiunii pe care cei doi mari Apostoli ai Bisericii au desfăşurat-o pentru propovăduirea Evangheliei lui Hristos.

Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel este de asprime mijlocie, fiind rânduite dezlegări la pește în fiecare sâmbătă și duminică, precum și la Sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul.

Tot prin ținerea acestui post se cinstesc darurile Sfântului Duh, care s-au pogorât peste Sfinții Apostoli la Cincizecime, de aceea în vechime acest post se mai numea Postul Cincizecimii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media