10:53, luni, 30 mai, 2022

Duminica a VI-a după Învierea Domnului, a Orbului, la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din capitală

În Duminica a VI-a după Învierea Domnului, a Orbului, 29 mai 2022, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit împreună cu soborul de slujitori Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din capitală.

În cuvântul predicatorial, ierarhul a evidenţiat învăţăturile desprinse din textul biblic citit astăzi de la Sf. Ev. Ioan, capitolul 9, versetele de la 1 la 38, care ne prezintă Vindecarea orbului din naştere de Mântuitorul Iisus Hristos.

Duminica de astăzi este ultima duminică a perioadei pascale. Joi, 2 iunie, Biserica Ortodoxă va sărbători Înălțarea Domnului.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/