15:57, duminică, 15 mai, 2022

Duminica a IV-a dupa Paşti, (a Vindecării slăbănogului de la Vitezda), la Catedrala mitropolitană din Capitală

În Duminica a IV-a după Învierea Domnului (a Vindecării slăbănogului de la Vitezda), enoriaşii Catedralei mitropolitane au participat la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, avându-i alături în rugăciune pe Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan și eclesiarh al Catedralei,  împreună cu slujitorii sfântului lăcaș, precum și pe Prot. mitr. Ioan Gherbovețchi, Protopopul parohiilor din Portugalia a Eparhiei de Corsun.

Din Pericopa evanghelică de astăzi aflăm că slăbănogul de la Vitezda, bolnav și neputincios fiind, a văzut pe mulți oameni vindecați în preajma lui, și cu toate acestea, nici un sentiment de ură, de invidie nu găsim în sufletul lui, pentru că Evanghelia ar fi amintit acest lucru. Era, înainte de toate, un om foarte răbdător. Deși era slăbănog, adică avea o neputință trupească grea, avea o liniște și o pace sufletească, înțelegând că toate acestea veneau de la Dumnezeu, poate și pentru păcatele lui. Nu a avut niciodată vreun cuvânt împotriva celorlalți care s-au vindecat înaintea lui. A stăruit, a mers mai departe, n-a invidiat și nu s-a mâniat niciodată.

Iar o altă rară virtute, în vremea aceea ca și în vremea noastră, este aceea că a avut puterea să înțeleagă că unii oameni se vindecă, iar el rămâne în urmă. Pe când astăzi toți doresc să fie ­înaintea celorlalți, toți doresc să fie primii, și în realizările acestei lumi, și în realizările lor familiale, și în toată activitatea pe care o fac. Tocmai răbdarea slăbănogului a fost apre­ci­ată de Mântuitorul Iisus Hristos.

În cadrul serviciului divin, absolventul Seminarului Teologic din Zăbriceni, Promoția 2006, Mihail Rotaru a fost hirotonit diacon pe seama bisericii „Soborul Sf. Apostoli” din mun. Chișinău, cartierul Telecentru.

La final, a fost oficiat un Tedeum de mulțumire lui Dumnezeu, pentru toate binefacerile Sale cele cerești.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media