12:47, joi, 21 aprilie, 2022

Decoraţii şi recunoştinţă pentru un grup de slujitori din Protopopiatul de Strășeni

În Sfânta și Marea Joi, 21 aprilie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană pe Protopopul de Strășeni, Arhimandritul Filaret (Cuzmin), însoțit de un grup de preoți din acest protopopiat.

Către Sfânta și Luminata sărbătoare a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, la raportul Părintelui Protopop, pentru activitate sârguincioasă spre binele și întru mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, Ierarhul a oferit însemnate distincții bisericești după cum urmează:

Prot. Andrei Vapnișen – parohia „Sfânta Treime” s. Țigănești, Prot. Ioan Goncear – parohia „Nașterea Maicii Domnului” s. Ghelăuza, Prot. Petru Eșanu – parohia „Sf. Cuv. Parascheva” or. Strășeni – dreptul de a purta Mitră.

Prot. Victor Condrea – parohia „Sfânta Treime” s. Micăuți, Preot Valentin Rodideal – parohia „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” s. Gălești – dreptul de a purta Paliță.

Preot Porfirie Garbuz – parohia „Nașterea Maicii Domnului” s. Dolna – dreptul de a purta paliță și cruce cu pietre scumpe.

Vlădica Vladimir le-a mulțumit celor prezenți pentru eforturile depuse întru binele şi mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova îndemnându-i ca și în continuare să muncească la zidirea duhovnicească a turmei cuvîntătoare pe care o păstoresc.

La rândul său Arhim. Filaret (Cuzmin) a mulțumit Arhiereului în numele întregului grup pentru apreciere, pentru grijă și pentru binecuvântare în toate lucrările bineplăcute Domnului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media