Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:38, miercuri, 28 septembrie, 2022

Decoraţii pentru un grup de slujitori din Protopopiatul de Râșcani

Miercuri, 28 septembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană un grup de slujitori din cadrul Protopopiatului Râșcani, veniți împreună cu Protopopul de Rîșcani, Prot. mitr. Teodor Domnița.

Imediat după sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci, Întâistătătorul i-a decorat pe mai mulți preoți cu dreptul de a purta mitră, pentru activitate sârguincioasă și pentru propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Este vorba de Prot. Ioan Pânzescu, parohul bisericii „Sf. Cuv. Parascheva” din s. Borosenii Noi; Prot. Vadim Marandiuc, parohul bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din s. Gălașeni; Prot. Oleg Sobuleac, parohul bisericii „Sf. Arhanghel Mihail și Gavriil” din s. Petrușeni; Prot. Constantin Dascal, parohul bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din s. Recea.

Clericii decorați i-au mulțumit ÎPS Vladimir pentru apreciere, pentru grijă și pentru binecuvântare în lucrările bineplăcute Domnului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media