Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:02, marți, 19 octombrie, 2021

Cuvântul de salut al ÎPS Mitropolit Vladimir adresat participanților celui de-al IX Festival internațional „Credință și cuvânt”

Întâistătătorul Bisericii din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a adresat un cuvânt de salut participanților celui de-al IX Festival internațional „Credință și cuvânt”.

Cel de al IX-lea Festival internațional al mass-media ortodoxe „Credință și cuvânt” se desfășoară la Moscova în perioada 18-22 octombrie 2021. Organizator este Departamentul Sinodal informațional al Bisericii Ortodoxe Ruse.

„Credință și cuvânt” este un festival internațional al mass-media ortodoxe, care își desfășoară lucrările cu începere din anul 2004, o dată la doi ani. Anul acesta se defășoară ce-a de-a IX-a ediție a festivalului.

Sarcinile forului sunt consolidarea jurnalisticii bisericești și laice, găsirea noilor forme de colaborare a Bisericii Ortodoxe Ruse cu societatea contemporană, precum și căutarea căilor de dezvoltare a sistemului mass-media ortodoxe.