5:03, joi, 5 octombrie, 2017

Cuvânt de felicitare al Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir – adresat cu prilejul Zilei Profesionale a Cadrelor Didactice

Onorați pedagogi,

Permiteți-mi să Vă adresez sincere felicitări tuturor lucrătorilor din sfera învăţământului pentru efortul calificat şi plin de abnegaţie depus la sporirea nivelului de educație a generației în creștere.

Este foarte greu să măsori în câteva cuvinte tot ceea ce înseamnă învățătorul în societatea prezentului, dar recunoștința trebuie să fie mare dacă o raportam la menirea acestei categorii profesionale. Considerațiile noastre se îndreaptă astăzi către cei care modelează personalități și au înțeles și înteleg că activitatea didactică se ridică la rangul de artă în a-i învăța pe alții bine. Tot dumneavoastră sunteți cei care în cadrul orelor promovați valorile creștine, fapt pentru care vă suntem profund recunoscători.

Vă dorim multă sănătate şi prosperitate, optimism şi noi realizări fructuoase, munca să Vă fie răsplătită din plin prin recunoaşterea socială, să găsiţi continuu satisfacţie în nobila dedicare pentru formarea competenţelor noilor generaţii, dornice de a se conforma realităţilor timpului.

Seminţele de omenie, nobleţe cu care Dumnezeu v-a înzestrat și pe care le răsădiţi neogoit, zi de zi, pe vremuri bune şi mai puţin bune, să găsească sol fertil şi să înflorească peste ani în oameni competenţi, cu gînduri senine şi realizări frumoase! Recunoştinţa şi respectul generaţiilor tinere, cărora ochii Dumneavoastră le-au luminat privirile, să nu întîrzie să vină, iar societatea să Vă redea aprecierea şi stima pe care o meritaţi din plin.

Biserica Ortodoxă din Moldova să știți că vă susține în tot ceea ce faceți. Cu ocazia zilei profesionale Vă urez sănătate şi putere, cît mai multe izbânde în plan profesional. La mulţi ani tuturor celor care purtaţi în suflet grija dăruirii luminii viitorului unei naţiuni.

Dumnezeu să Vă Binecuvinteze în în această muncă deosebită!

†  VLADIMIR,