Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

0:04, marți, 20 decembrie, 2016

Colaborare intersectorială în cadrul campaniei „Biserica şi spitalul – două spaţii complementare sănătăţii fiinţei umane”

De mai bine de trei luni, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir se desfăşoară campania „Biserica şi spitalul – două spaţii complementare sănătăţii fiinţei umane”.

În cadrul acestei iniţiative, Biserica Ortodoxă din Moldova şi-a propus acordarea asistenţei religioase atât pacienţilor, cât şi a familiilor acestora, de asemenea pastoraţia ramificându-se şi spre cei care sunt conducători, medici, asistenţi şi toţi ostenitorii unui spital.

Joi, 15 decembrie au fost vizitate Spitalul Municipal Nr.4, Centrul Republican Experimental Protezare, Ortopedie şi Reabilitare (CREPOR), aflat în subordinea Ministerului Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei şi Institutul de Medicină Urgentă.

La Spitalul Municipal Nr.4, preşedintele Sectorului Sinodal Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale, preotul Marin Cij, împreună cu mai mulţi preoţi de spital, au oficiat Taina Sfântului Maslu.

Pacienţilor şi personalului medical de la Institutul de Medicină Urgentă, preoţii le-au distribuit gratuit calendare ortodoxe pentru anul 2017 – „Vredincii ostenitori ai Bisericii”.

În aceeaşi zi a avut loc o întrevedere cu Directorul CREPOR, d-l Veaceslav Tizu, în cadrul căreia s-au discutat clauzele unui eventual acord de colaborare între Biserica Ortodoxă din Moldova şi Centrul Republican Experimental Protezare, Ortopedie şi Reabilitare. Părintele Constantin Cojocaru, Preşedintele Sectorului Sinodal Asistenţă Socială şi Caritate, a fost propus în calitate de preot care va acorda asistenţă spirituală personalului şi pacienţilor acestei instituţii. Acest eveniment se înscrie în strategia de colaborare intersectorială, şi are scopul de a spori impactul activităţii misionare şi pastorale a Bisericii în societate.

Sectorul Sinodal Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale 

Sectorul Sinodal Asistenţă Socială şi Caritate

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media