18:51, miercuri, 13 februarie, 2019

Circulară cu prilejul prăznuirii Zilei Tineretului Ortodox

La data de 12 martie 2002, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse a decis marcarea Zilei Tineretului Ortodox în ziua în care este prăznuită Întâmpinarea Domnului, pe întreg teritoriul canonic al Patriarhiei Moscovei.

Cu binecuvântarea Preafericitului Patriarh al Moscovei și al întregii Rusii, Kiril, rog ca pe 15 februarie curent, după încheierea Sfintei Liturghii,  în toate parohiile din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova să fie dat citirii mesajul Patriarhului cu prilejul sărbătoririi Zilei Tineretului Ortodox.

Cu dragoste întru Domnul,

† VLADIMIR

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE

Apel cu prilejul prăznuirii Zilei Tineretului Ortodox

(15 februarie 2019)

Iubiți frați și surori!

Vă felicit din toată inima cu prilejul sărbătorii Întâmpinării Domnului și Zilei Tineretului Ortodox.

Ne amintim acum de unul dintre cele mai importante evenimente istorice descrise în Evanghelie.

Dumnezeu, Cel ce Te porţi pe heruvimi şi eşti lăudat de serafimi (stihira sărbătorii) astăzi se bizuie pe mâinile Dreptului Simeon, căruia i-a fost făgăduit să nu vadă moartea, până ce îl va vedea pe Hristos.

Această întâlnire uimitoare – omul, aflat în căutarea lui Dumnezeu și a Creatorului, care dorește salvarea creației Sale, – deja a avut loc în inima fiecăruia dintre noi. Anume aceasta ne-a adus în sfântul locaș, a umplut sufletul nostru de bucurie negrăită, ne-a dăruit nădejdea că vom fi cu Hristos și în binecuvântata viață veșnică.

Întâlnirea cu Hristos trebuie să ne schimbe în mod radical viața noastră, trebuie să influențeze asupra faptelor noastre, pentru că, așa cum știm din evanghelie, ceea ce i-am făcut aproapelui, lui Dumnezeu i-am făcut. (Matei 25, 40).

Simțind căldura dragostei lui Hristos, noi suntem chemați să dăruim această dragoste altor oameni, suntem chemați să facem milostenie. Aceasta stă în puterea oricui – să-l hrănești pe cel flămând, să-l ajuți pe cel neajutorat, să-l încurajăm pe cel căzut în deznădejde, să-l consolezi pe cel ce plânge, să-l vizitezi pe cel bolnav. La astfel de fapte îi îndemn mai ales pe tineri – oameni energici, viguroși, plini de viață, plini de inițiativă, gata de acțiuni energice și lucru în folosul aproapelui.

Preamilostivul Dumnezeu să vă dea bărbăție duhovnicească și trupească, bucurii duhovnicești și ajutorul Său la împlinirea faptelor și gândurilor bune.

† KIRIL

PATRIARHUL MOSCOVEI ȘI AL ÎNTREGII RUSII