Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:14, sâmbătă, 17 iunie, 2023

Către ziua lucrătorului medical și farmacistului două instituții medicale din Chișinău au fost decorate cu diplome arhierești

Către ziua lucrătorului medical și farmacistului două instituții medicale din municipiul Chișinău au fost decorate cu diplome arhierești, IMSP Spitalul Clinic Municipal ,,Sf. Arhanghel Mihail” și IMSP Maternitatea Municipală Nr. 2.

Diplomele au fost înmînate de către, Președintele Sectorului Sinodal Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale, Preotul Marin Cij, paroh al bisericii cu hramul ,,Sf. Arhanghel Mihail”. Instituțiile sus menționate au fost apreciate pentru frumoasa colaborare dintre Biserică și sistemul de sănătate.

Totodată menționăm faptul că în preajma zilei lucratorului medical, Înaltpeasfințitului Mitropolit Vladimir a binecuvântat înființarea în cadrul parohiei cu hramul ,,Sfântul Arhanghel Mihail”, a Frăției Ortodoxe ,,Sf. Ierarh Luca al Crimeei”.

Prin această organizare se intenționează implicarea tinerilor voluntari în diferite activități social-misionare, în cadrul instituțiilor medicale.

Sectorul Sinodal Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale