Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:13, marți, 21 decembrie, 2021

Campania „Papuci pentru fiecare!”: Peste 100 de copii din familii defavorizate din Capitală au primit câte o pereche de papuci și cadouri de Sfântul Nicolae

Duminică, 19 decembrie 2021, în ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, la Centrul Social-Misionar „Icoana Maicii Domnului Bucuria tuturor celor necăjiți” din Chișinău, peste 100 de copii proveniți din familii defavorizate din Capitală au primit câte o pereche de papuci și cadouri.

În perioada 15 noiembrie – 15 decembrie 2021, cu binecuvântarea și purtarea de grijă a ÎPS Mitropolit Vladimir, s-a desfășurat cea de-a III-a ediție a Campaniei pentru sprijinirea copiilor defavorizați „Papuci pentru fiecare!”, organizată de Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate, în cadrul căreia s-a adunat încălțăminte de iarnă pentru zeci de copii proveniți din familiile social-vulnerabile din Capitală.

Astfel, mai mulți oameni cu suflet mare s-au alăturat inițiativei instituției mitropolitane de a face o bucurie pentru un copil mai trist și lipsit în ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, Ocrotitorul copiilor.

Copiii au primit în dar câte o pereche de papuci noi, conform mărimii și genului acestora, primind în același timp și alte daruri din partea voluntarilor Bisericii.

 

Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate