Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:16, marți, 20 octombrie, 2020

„Bunătatea se află în inima ta…” – Biserica, alături în încercarea unei mame singuratice a unei fetițe cu grave probleme de sănătate

„Bunătatea este singura limbă internațională, care nu se învață nicăieri, nu se predă de nimeni, ci se află chiar în inima noastră!” 

Elena este un îngeraș de 7 anișori, care este crescută cu multă iubire și grijă doar de mămică, ajutată de bunica ei. Povestea acestui copilaș nevinovat, chip al purității și speranței lumii noastre viitoare, ne-a impresionat și sensibilizat foarte mult, reușind împreună cu oameni cu suflet mare să le ușurăm puțin situația grea a acestei familii, care luptă cu această povară a lipsurilor, a bolii și indiferenței.

Astfel, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir și datorită generozității și dragostei colaboratorilor Centrului Social-Misionar „Icoana Maicii Domnului Bucuria tuturor celor necăjiți” din Capitală, ce o manifestă permanent față de cei aflați în lipsuri, micuța Elena și familia ei s-au bucurat de mai multe daruri: cutii cu pamperși, 2 cărucioare pentru copii cu dizabilități, 1 inhalator, 1 blender, 1 cearșaf protector din stofă, haine, plapume, lenjerie de pat și pătuc, precum și un ajutor financiar în sumă de 500 de euro, bani care vor fi folosiți pentru proceduri de reabilitare a fetiței.

Să urmăm în continuare dragostei lui Dumnezeu și să încercăm să vedem în chipul oricărui om aflat în lipsă şi suferinţă chipul Domnului Însuşi, care aşteaptă iubirea şi ajutorul nostru.

Dăruind, vei dobândi!

Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate