18:35, luni, 24 aprilie, 2023

Bucuria Învierii, cântată în biserica Nașterii Maicii Domnului din s. Palanca, r. Ștefan-Vodă

Joi, 20 aprilie 2023, în Protopopiatul Ștefan-Vodă a avut loc un eveniment cultural-duhovnicesc prilejuit Învierii Domnului și săptămânii luminate.

Miluiți de Dumnezeu cu binecuvântare cerească prin stropii de ploaie, de la mic la mare, creștinii din raion s-au adunat în biserica Nașterii Maicii Domnului din s. Palanca, unde au participat la sfânta Liturghie, oficiată de prot. mitr. Constantin Portarescu, protopop de Ștefan Vodă, împreună cu un sobor de preoți.

După Sfânta Liturghie, corurile parohiilor din cadru Protopopiatului au înălțat imnuri și cântări, preaslăvind Învierea Domnului nostru Iisus Hristos.

Printre cei prezenți, a fost și corul bisericii Sf. Cuv. Parascheva din s. Marianca de Jos, precum și domnul Ruslan Știrbu, primarul localității menționate.

La final, părintele protopop, prot. mitr. Constantin Portarescu a înmânat diplome de participare colectivelor implicate în desfășurarea acestui frumos eveniment, iar toți creștinii au fost invitați la o agapă frățească.

Sursa: Protopopiatul Ștefan-Vodă