Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:58, luni, 21 iunie, 2021

Biserica ajută aprovizionarea populației Republicii Moldova cu 2000 doze de vaccin Sputnik-V

Cu binecuvântarea Sanctității Sale Kirill, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, în Republica Moldova au fost aduse 2000 doze de vaccin Sputnik-V, prin conlucrarea Direcției mitropolitane cu Departamentul pentru Relații Externe Bisericești al Patriarhiei Moscovei.

Vaccinele au fost oferite drept ajutor umanitar din partea Patriarhiei Ruse și vor fi distribuite de către Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove pe teritoriul Republicii Moldova.

În Republica Moldova a fost aprobat oficial vaccinul rusesc împotriva Coronavirusului, Sputnik-V, în luna februarie 2021. Moldova fiind la acel moment a 38-a țară care a aprobat vaccinarea cu Sputnik-V. La moment serul rusesc a fost aprobat în 67 de țări ale lumii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

traducere din rusă: Служба коммуникации ОВЦС/Патриархия.ru