Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:30, marți, 23 aprilie, 2024

Arhimandritul Nectarie Gherman a fost desemnat președinte al Sectorului Sinodal Învățământ Religios și Studii Teologice

La ședința ordinară a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 23 aprilie 2024, PC Arhim. Nectarie Gherman a fost desemnat președinte al Sectorului Sinodal Învățământ Religios și Studii Teologice.

 

Proces-verbal NR. 008

 din 23 aprilie 2024

 

S-a audiat:

           Raportul Înaltpreasfinţitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului şi al întregii Moldove cu referință la numirea în funcția de președinte al Sectorului Sinodal Învățământ Religios şi Studii Teologice.

 

S-a decis:

De a desemna pe arhimandritului Nectarie (GHERMAN), Prorector pentru studii al Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, în funcția de președinte al Sectorului Sinodal Învățământ Religios şi Studii Teologice.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media