Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:07, vineri, 14 decembrie, 2018

Arhimandritul Filaret (Cuzmin), Starețul Sfintei Mănăstiri Căpriana celebrează ziua sfântului ocrotitor

Biserica Ortodoxă cinsteşte astăzi, 1/14 decembrie 2018, pe Sfântul Cuvios Filaret cel Milostiv. Cu acest prilej, Arhimandritul Filaret (Cuzmin), Starețul Sfintei Mănăstiri Căpriana îşi cinsteşte ocrotitorul spiritual. La acest moment de sărbătoare, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova  i-a adresat PC Arhim. Filaret un mesaj de felicitare:

Preacuvioase părinte Filaret,

cu prilejul prăznuirii Sfântului Cuvios Filaret cel Milostiv, protectorul ceresc al Preacuvioșiei Voastre, Vă adresăm sincerele noastre felicitări şi urări de bine, împărtăşind cu Dumneavoastră această deosebită bucurie duhovnicească.

În această zi festivă, ne rugăm lui Hristos-Domnul, Arhiereul bunătăților viitoare (Evrei 9, 11), să vă dăruiască mulți și binecuvântați ani de viață, pace și tărie duhovnicească în lucrarea Preacuvioșiei Voastre.

Vă dorim să rămâneți în continuare același vrednic slujitor, devotat Bisericii lui Hristos, îndrumând cu multă înțelepciune, cu duhul blândeții, al dreptății și al dragostei obștea monahală și mulțimea de credincioși ce pășesc zilnic pragul Sfintei Mănăstiri Căpriana.

Sfântul Cuvios Filaret cel Milostiv prin rugăciunile înălţate către Domnul să vă întărească spre a păstori turma încredinţată şi să vă dăruiască har și statornicie în mărturisirea credinței ortodoxe, spre slava Preasfintei Treimi.

Cu arhierești binecuvântări și dragoste întru Hristos,

† VLADIMIR,
MITROPOLIT AL CHIŞINĂULUI ŞI AL ÎNTREGII MOLDOVE