22:20, duminică, 23 noiembrie, 2014

Apelul Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir de responsabilitate civică pentru credincioşi

Stimaţi concetăţeni,
Iubiţi întru Hristos fraţi şi surori,

Avem în preajma noastră alegerile pentru Parlamentul Republicii Moldova, când, prin voinţa populară vor fi aleşi cei care, pentru următorii patru ani, în virtutea încrederii acordate, vor decide în ansamblu, soarta ţării noastre. Astfel, fiecăruia dintre noi, nu îi revine doar dreptul, dar şi datoria cetăţenească, de a alege reprezentanţii în legislativul ţării.

În acest context, trebuie să conştientizăm faptul că un scrutin electoral este şi un veritabil exerciţiu de responsabilitate civică, marcând momentul în care, fiecare dintre noi are puterea legitmă de a participa la elaborarea traseului de dezvoltare a Moldovei.

Totodată, să nu uităm că libertatea, presupune mai întâi de toate responsabilitate, or, de alegerea noastră nu depinde numai viitorul individual, ci şi viitorul urmaşilor şi al apropiaţilor noştri. Tocmai de aceea, acum, mai mult ca oricând, cerând înţelepciune de la Domnul, prin post şi rugă, să cântărim cu chibzuinţă lucrurile şi dându-ne voturile, să ne gândim nu numai la agonisirea celor lumeşti, ci şi la dăinuirea sufletului. Astfel, în zi de responsabilitate patriotică şi socială, să înălţăm către Mântuitorul Hristos  rugăciune fierbinte, pentru a putea alege grâul de neghină şi spre a contribui la crearea unui viitor decent, dar mai ales spre valorificarea şi promovarea valorilor nepieritoare ale Ortodoxiei, nu numai pentru noi, ci şi pentru urmaşii urmaşilor noştri.

Iubiţi credincioşi,

În ceas de responsabilitate maximă, Vă îndemnăm să Vă exercitaţi dreptul fundamental aşa cum Vă dictează conştiinţa şi memoria vrednicilor noştri de pomenire înaintaşi, care cu neprecupeţire au luptat pentru triumful Evangheliei lui Hristos şi a dragostei frăţeşti între semeni, fără a uita prosperitatea şi încrederea necesare unui viitor asigurat şi decent pentru noi şi pentru cei care ne vor urma nouă.

Doamne ajută!

Cu arhiereşti binecuvântări,