Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

7:21, sâmbătă, 4 mai, 2024

ANUNȚ! Sfânta Lumină de la Ierusalim va fi întâmpinată în seara zilei de sâmbătă, între orele 19.00 – 20.00

Creștinii din Republica Moldova se pregătesc să primească Lumina Sfântă de la Ierusalim. 

Această Lumină este un dar special, un dar deosebit pe care Mântuitorul Iisus Hristos – Lumina Lumii, îl dăruiește celor care păstrează dreapta credință și Îl iubesc pe El. De aceea, Lumina de la Ierusalim a fost numită „o minune a Ortodoxiei”, care se săvârșește în fiecare an la Biserica Sfântului Mormânt, la Mormântul Învierii Mântuitorului Iisus Hristos.

În seara zilei de sâmbătă, 4 mai, între orele 19.00 – 20.00, Sfânta Lumină va fi întâmpinată în scuarul catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chişinău, de unde va fi împărţită preoţilor şi credincioşilor.

Astfel, în Noaptea de Înviere, Sfânta Lumină va ajunge în toate Parohiile și Mănăstirile din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Vă aşteptăm cu drag pentru a împărtăşi împreună această deosebită bucurie ortodoxă!

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media