Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:53, marți, 20 octombrie, 2015

Aniversări în Armata Naţională binecuvântate de Biserică

image-04

În data de 17 octombrie, Brigada de infanterie motorizată „Ştefan cel Mare” din mun. Chișinău a sărbătorit 23 de ani de la creare.

În cadrul ceremoniei dedicate aniversării, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, colaboratorii Sectorului Mitropolitan Relaţii cu Forţele Armate și Ministerul Justiției preoții militari Prot. Mitr. Gheorghe Gavriliță și Prot. Teodor Spataru au săvârșit un Tedeum și au binecuvântat militarii prin stropire cu apă sfințită.

La eveniment au fost prezenţi ataşaţi militari acreditaţi în Republica Moldova, foşti comandanţi ai unităţii, elevi, studenţi din municipiul Chişinău şi părinţi ai militarilor în termen şi prin contract.

Comandamentul brigăzii a organizat, cu ocazia aniversării, o serie de activităţi printre care: defilarea trupelor, trecerea tehnicii militare, exerciţii de mînuire a armamentului şi de luptă corp la corp, precum și o expoziţie de armament, tehnică şi echipament. Brigada „Ştefan cel Mare” a fost formată la 16 octombrie 1992.

În data de 16 octombrie, trei unităţi ale Armatei Naţionale — Batalionul de Gardă, Batalionul de Geniu „Codru” şi Centrul de Comunicaţii şi Informatică — au organizat ceremonii militare cu ocazia împlinirii a 23 de ani de la creare.

Cu ocazia aniversării, în unităţile militare, un grup de preoți militari în frunte cu Prot. Dorin Rusu,  au săvârșit un Tedeum, după care au venit cu un cuvânt de felicitare adresat militarilor.

cu referire la www.army.md