Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:58, miercuri, 31 ianuarie, 2018

Alexei, Dimitrie și Elena Covalciuc, specialiști în domeniul stomatologiei, decorați la Reședința mitropolitană

Miercuri, 31 ianuarie 2018, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană o stimată familie de medici stomatologi – Alexei, Dimitrie și Elena Covalciuc.

În cadrul întrevederii, Mitropolitul a adus alese mulţumiri pentru truda depusă pe parcursul ultimelor trei decenii în ogorul medicinei autohtone, apreciind vocaţia și profesionalismul acestor specialiști în domeniul stomatologiei.

Drept apreciere, pentru meritele deosebite în dezvoltarea ocrotirii sănătății și contribuții substanțiale în domeniul stomatologiei, ÎPS Vladimir a înmânat înalte distincții mitropolitane, după cum urmează:

Alexei Covalciuc – Ordinul ”Meritul Bisericesc”, de gr. III.

Elena Covalciuc – Medalia ”Sf. Cuv. Parascheva”.

Dimitrie Covalciuc – Medalia ”Sf. Ierarh Petru Movilă”.

Din numele celor decorați, dl Alexei Covalciuc și-a manifestat recunoștința față de Înaltpreasfinția Sa pentru cordialele cuvinte de felicitare, precum și pentru permanenta grijă părintească pe care o are față de lucrătorii medicali din țara noastră.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media