2:00, sâmbătă, 11 ianuarie, 2020

Ajutor material și financiar la procurarea unei case pentru o tânără familie din Logănești afectată de incendiu – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir și a PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, PS Episcop Vicar mitropolitan Ioan de Soroca, însoțit fiind de către Dl Serghei Crudu, Președintele Sectorului Sinodal Activitate Socială și Caritate, și de Dl Valentin Danu, Primarul satului Logănești, r. Hâncești, a vizitat familia dlui Vasile și Ala Macari din s. Logănești, r. Hâncești, care a rămas fără casă în urma unui incendiu.

Casa în care locuia familia Macari a fost distrusă complet. Familia rămasă pe drumuri are patru copii: Valentin – 14 ani, Cătălin – 9 ani, Mihaela – 8 ani și Luminița – 3 ani.

Cu prilejul Sfintelor Sărbători de iarnă, PS Ioan de Soroca a oferit din partea Mitropoliei Moldovei daruri familiei, dar și un ajutor financiar în vederea procurării unei noi locuințe.

Cei care doresc să sprijine această familie pot apela la numărul de telefon: 069 900523, Vasile Macari.

Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate