2:00, sâmbătă, 18 ianuarie, 2020

Ajunul Bobotezei la Catedrala Mitropolitană “Nașterea Domnului” – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, în ajunul sărbătorii Botezului Domnului, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Serviciul divin  la Catedrala Mitropolitană “Nașterea Domnului” din mun. Chișinău. Alături de Întâistătător s-au rugat Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretarul Mitropoliei și eclesiarh al Catedralei, precum și slujitorii sfântului lăcaș.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de către corul de copii al Catedralei (dirijor presbitera Teodora Burlac).

Enoriașii s-au rugat împreună cu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova ca Dumnezeu să-i binecuvânteze și să-i învrednicească să se bucure deplin de această zi importantă, premergătoare unui eveniment ales pentru creștinătate – Botezul Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

După Liturghie, în scuarul Catedralei Mitropolitane, Înaltpreasfințitul Vladimir a sfințit Aghiasma Mare.

Corulul mixt „Acoperământul Maicii Domnului” al Catedralei Mitropolitane, condus de dna dirijor Liubovi Hanganu-Călugăreanu, a oferit răspunsurile la Slujba Aghiasmei Mari.

La eveniment au participat numeroși creștini care au luat apă sfințită ce este folosită pe parcursul întregului an pentru diferite trebuințe.

***

Pentru a fi întâmpinat aşa cum se cuvinte praznicul Botezului Domnului, ziua de 18 ianuarie, cunoscută şi ca Ajunul Bobotezei, este rânduită ca zi de post aspru sau chiar post negru pentru cei care doresc şi nu au slăbiciuni trupeşti.

Această tradiţie este păstrată din secolele IV-VI, când catehumenii se pregăteau să primească botezul în seara acestei zile. După ce erau botezaţi, puteau să participe pentru prima dată la Liturghia credincioşilor şi să se împărtăşească.

Ajunul Bobotezei face parte din categoria posturilor de o zi din cursul anului bisericesc, alături de Înălţarea Sfintei Cruci şi de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul.

Slujba Aghiasmei Mari se săvârşeşte atât în ajunul Bobotezei, când se sfinţeşte apa cu care preoţii binecuvântează apoi casele credincioşilor, cât şi în însăşi ziua Bobotezei, când se sfinţeşte Aghiasma pe care credincioşii o iau la casele lor, pentru tot anul.

Aghiasma Mare se păstrează la loc de cinste, în vase curate, în care se pune de obicei un fir de busuioc. Agheasma se consumă timp de opt zile la rând, mai ales de la ajunul Bobotezei până la Odovania praznicului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media