7:46, vineri, 2 iulie, 2021

Adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni

Cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, marți, în data de 29 iunie, în ziua pomenirii Sf. Ierarh Tihon, în biserica cu hramul ”Minunea Sf. Arhanghel Mihail” din or. Criuleni a avut loc adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni.

După primirea dărilor de seamă trimestriale a avut loc mărturisirea preoților de către părintele duhovnic prot. Ioan Turuta, paroh al bisericii ”Sfânta Teime” din s. Onițcani r. Criuleni.

În continuare s-a desfășurat o Conferință pastorală cu tema ”Practici de administrare a Sf. Taine în epidemii sau focare de boli infecțioase”, susținută de părintele prot. Victor Gangan, paroh al bisericii cu hramul ”Sf. M. Mc. Dumitru” din s. Izbiște r. Criuleni, urmând întrebări și răspunsuri.

Ca de obicei, spre sfârșit de an școlar, s-au făcut totalizări privind cadrele didactice și repartizarea orelor de Religie.

Am discutat momente organizatorice privind desfășurarea ediției a XVII-a a festivalului ortodox «Un trandafir, o lumânare pentru Sf. Ștefan cel Mare» la Dubăsarii Vechi r. Criuleni în data de 18 iulie.

Au urmat probleme curente și comunicări administrative, dar și o serie de alte detalii, fiind abordate diverse aspecte ce țin de activitatea culturală, pastoral-misionară și administrativă a parohiilor din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni.

Așa să ne ajute bunul Dumnezeu!

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/