9:03, vineri, 25 septembrie, 2020

Acatist la Icoana Maicii Domnului de la Hârbovăț – izvor de nădejde în vremuri de cumpănă

În dimineața zilei de vineri, 25 septembrie 2020, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a citit Acatistul la Icoana Maicii Domnului de la Hârbovăţ – Ocrotitoarea Moldovei, în Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău, având alături pe părintele secretar mitropolitan și eclesiarh al Catedralei, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, împreună cu soborul de slujitori.

În fiecare zi de vineri, în faţa acestei sfinte icoane se săvârşeşte Acatistul de către preoţii slujitori ai Catedralei şi cei veniţi din împrejurimi.

Creştinii din întreaga ţară vin şi se închină înaintea cinstitului chip a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu înălţând rugăciuni de cerere și de mulțumire.

Icoana Maicii Domnului de la Hârbovăț este izvor de nădejde, de bucurie și o sursă neîncetată de speranță pentru tot creștinul, mai ales în aceste vremuri de cumpănă.

Condacul 1:
Apărătoarei şi conducătoarei neamurilor creştineşti, călăuzitoarei şi izbăvitoarei, cântări de laudă aducem noi, credincioşii care ne-am adunat înaintea Sfintei Tale Icoane, iară Tu, Sfântă Stăpână Născătoare de Dumnezeu, ca Ceea ce ai îndurări nespuse, primeşte rugăciunea noastră ce o aducem înaintea Sfintei Tale Icoane Făcătoare de Minuni, ca în umilinţa inimii să-Ţi cântăm: Bucură-Te, cea plină de dar Născătoare de Dumnezeu Fecioară, Laudă Hârbovăţului şi a Moldovei Ocrotitoare.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/