8:31, joi, 2 martie, 2023

A trecut la Domnul, Protoiereul Alexandru Cechina

A trecut la Domnul, Protoiereul Alexandru Cechina.

Protoiereul Alexandru a fost unul din primii preoți care au contribuit la re-deschiderea bisericilor ortodoxe pe plaiul nostru mioritic – Republica Moldova.

Părintele a slujit la Biserica ,,Nașterea Maicii Domnului,, din comuna Stohnaia, orașul Rezina în perioada anilor 1992-2008.

Din motive de sănătate parintele Alexandru, după anii 2008 nu a avut puterile depline a săvârși cele sfinte în fața Prestolului, însă a fost mereu un preot care își îndeplinea misiunea pământească de păstor, chiar dacă nu era în puterea deplină.

V-a rămâne mereu în memorie un tată și un bunel exemplu pentru familia sa și pentru toți cei pe care i-a păstorit.

Fie ca Mântuitorul Iisus Hristos, Biruitorul morții şi Domnul vieții, să așeze sufletul robului său nou adormitului Protoiereului Alexandru, împreună cu drepții, în loc luminat şi iubirea Preasfintei Treimi, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârșit.

Slujba de înmormântare va fi oficiată joi, 2 martie, de către un sobor de preoți in frunte cu Ierarhul regiunii, în comuna Palatitsia, orașul Veroia, Grecia.

Sursa: Moldova Ortodoxă