19:11, marți, 5 aprilie, 2022

A trecut la cele veșnice Protoiereul mitrofor Mihail Cazacu (1935-2022)

Cu tristețe am aflat despre trecerea din această viață pământească a Protoiereului mitrofor Mihail Cazacu.

Pe parcursul vieții pământești, Părintele Mihail și desfășurat activitatea pastorală în parohiile din: s. Văsieni, r. Ialoveni, s. Geamăna, r. Anenii Noi, s. Fîrlădeni, jud. Tighina, s. Merenii Noi, jud. Chișinău, s. Făgureni, r. Strășeni.

Preot harnic și duhovnicesc, înzestrat cu simț practic și liturgic deosebit, Părintele Mihail a fost un mare iubitor al slujirii sfântului altar și al oamenilor.

În acest ceas de vremelnică despărțire ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, să odihnească cu drepții sufletul Părintelui Mihail, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, iar familiei îndoliate și tuturor celor ce l-au iubit și l-au prețuit să le dăruiască mângâiere și întărire sufletească.

Dumnezeu să-l odihnească în pace cu drepții Săi!

Cu arhierești binecuvântări și părinteşti condoleanţe,

†  VLADIMIR,

Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove

* * *

Slujba de înmormântare va fi oficiată joi, 7 aprilie, la biserica cu hramul Sfinții Ioachim și Ana din orășelul Sângera.