19:35, luni, 4 iulie, 2022

A trecut la cele veşnice Arhimandritul Gherasim Cireș, viețuitor al Mănăstirii Noul Neamț (Chițcani)

Luni, 4 iulie a trecut la cele veşnice Arhimandritul Gherasim (Cireș), viețuitor al Mănăstirii Noul Neamț (Chițcani).

Părintele Gherasim a văzut lumina zilei în îndepărtatul an 1931, în s. Mingir, r. Hîncești. Era cunoscut în toată Moldova drept un fierbinte rugător și vrednic slujitor al obștii monahale de la Noul Neamț.

A fost un mărturisitor al dreptei credinţe şi un duhovnic înţelept, deopotrivă pentru călugări şi pentru mireni, străduindu-se să aducă bogate roade duhovnicești.

Direcția mitropolitană adresează sincere condoleanțe rudelor și fiilor duhovnicești ai regretatului părinte Gherasim.

Slujba prohodului și înmormântarea va avea loc miercuri, 6 iulie, la Mănăstirea Noul Neamț din s. Chițcani, r. Slobozia.

La ora 8.30 va începe Sfânta Liturghie, după care va urma slujba înmormântării.

Ne rugăm Domnului Iisus Hristos să-l odihnească pe vrednicul Său slujitor întru lumina neînserată şi iubirea nesfârşită a Preasfintei Treimi, pe care a mărturisit-o, prin cuvânt şi faptă, cu puterea Sfintei Cruci ce cuprinde în ea bucuria Învierii şi arvuna vieţii veşnice.

Veşnica lui pomenire din neam în neam!