Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:56, marți, 26 iulie, 2016

A fost sfințit Centrul Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare

IMG_9651

Marți, 26 iulie, ÎPS Mitropolit Vladimir, la invitația conducerii Departamentului Instituţiilor Penitenciare, a săvârșit slujba de sfințire a Centrului Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare, amplasat în comuna Ciorescu, satul Goian.

Alături de Înaltpreasfinția Sa, au înălțat rugăciuni, secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituții Penitenciare, Prot. mitr. Maxim Melinti, președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în structurile MAI, Preacuviosul Arhim. Nicolae (Roșca), președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Ministerul Apărării, Prot. mitr. Corneliu Doborgeanu, capelanul Centrului Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare, Prot. Teodor Spataru, precum și alți preoți capelani care deservesc Instituţiilor Penitenciare.

La eveniment au fost prezenţi: directorul interimar al DIP, Igor Guja, şeful Direcţiei resurse umane, Larisa Frija, precum și angajaţi ai Centrului instructiv.

La primele ore ale dimineții, Vlădica Vladimir dimpreună cu preoții capelani a sfințit o Troiță înălțată recent pe teritoriul Centrului, după care au fost binecuvântate prin stropire cu apă și ulei sfințit clădirile Centrului.

În semn de recunoștință pentru activitatea sârguincioasă spre binele și întru propășirea Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, Vlădica Vladimir a decorat cu înalte distincții bisericești conducerea Centrului Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare, dar și pe cei mai activi colaboratori.

Spre final, a fost oficiat un Tedeum după care ÎPS Mitropolit Vladimir a mulțumit tuturor celor care au contribuit la înălțarea Troiței și amenajarea Capelei, pentru bunăvoință, deschidere și promovarea valorilor creștine în mediul penitenciar.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media